Celownik termowizyjny Hikmicro Stellar SQ50 

Lunety termowizyjne i ich wykorzystanie w branży myśliwskiej

W dzisiejszych czasach polowanie na zwierzęta to czynność stanowiąca wielką pasję i hobby różnych osób. Wielu ludzi uwielbia polowania ze względu na możliwość obcowania z bronią, podczas gdy inni cieszą się z możliwości spożywania różnych przysmaków na bazie dziczyzny. Trzeba mieć na uwadze, że współczesna branża myśliwska polega na stosowaniu wielu różnych typów broni. Bardzo ważne są też rozwiązania technologiczne pozwalające na polowanie w ciemności oraz trudnych warunkach ograniczonej widoczności. Wśród nich dużą popularnością cieszą się specjalne lunety termowizyjne.

Co warto wiedzieć na temat lunet termowizyjnych dla myśliwych?

W przypadku lunet termowizyjnych, mamy do czynienia ze sprzętem celowniczym montowanym na broni, który działa w oparciu o rozwiązania wykrywające średnie pasmo podczerwieni, którego długość fali mieści się w zakresie od 9 do 14 mikrometrów. Następnie wykrywane pasmo jest przedstawiane w formie obrazu termowizyjnego na ekranie. Innymi słowy myśliwy widzi przez taką lunetę promieniowanie cieplne, które jest emitowane zarówno przez przedmioty, jak i żywe istoty, których temperatura ciała jest wyższa od temperatury otoczenia.

Jeśli chodzi o lunety termowizyjne to mamy do czynienia z urządzeniami, które w przeciwieństwie do noktowizji nie wymagają światła zewnętrznego. W przypadku takich lunet można wyświetlać pola cieplne w różnych kolorach, w zależności od stopnia ciepła emitowanego przez dany organizm. Cieplejsze pola posiadają odcienie czerwone i zbliżone do czerni, natomiast chłodniejsze są błękitne lub nawet białe.

Istotne cechy termowizji wykorzystywanej w branży myśliwskiej


W przypadku termowizji mamy do czynienia z lunetami umożliwiającymi wykrywanie obiektów cieplnych. Oznacza to, że ewentualne zmiany oświetlenia nie mają jakiegokolwiek wpływu na działanie lunet wykorzystujących taką technologię. Ważne jest tylko to czy w zasięgu takiego urządzenia pojawiają się jakieś cieplejsze obiekty. Innymi słowy celowniki termowizyjne można wykorzystywać nie tylko w nocy, ale również w dzień, aby poprawić widoczność i wykrywalność zwierzyny. Jest to atut doceniany przez szerokie grono użytkowników.

Dzięki wspomnianemu wyżej działaniu oraz kolorom charakteryzującym się dużym kontrastem, obserwowanie zwierzyny przy pomocy takiego rozwiązania jest bardzo wygodne i prostsze niż w przypadku standardowych lunet lub termowizji. Zarówno w czasie deszczu, mgły albo w porze nocnej można bez większych problemów obserwować pojedyncze zwierzęta lub całe stada. Trzeba jednak pamiętać, że opcja ta nie oferuje możliwości obserwacji wielu detali (np. poroża, które nie emituje ciepła), więc czasami problemem może być identyfikacja osobnika. Rozwiązaniem tego kłopotu może być stosowanie dodatkowych rozwiązań noktowizyjnych.

Zakup lunet termowizyjnych na terenie Polski

Obecnie w Polsce działalność prowadzi sporo sklepów oferujących stacjonarną sprzedaż lunet termowizyjnych dla myśliwych. Poza tym urządzenia tego rodzaju można zamawiać w różnych sklepach prowadzących sprzedaż drogą internetową. Dzięki temu każdy ma łatwy dostęp do wielu renomowanych produktów, a także do możliwości ich porównania.

Shopping Cart